Krásné město Budapešť, složené ze dvou původních měst „Budín“ a „Pešť“ [psáno česky] oddělených řekou (zdánlivě nepotřebná informace, při návštěvě ale zjistíte, jak moc se obě části města od sebe liší). Město, které od Prahy není daleko, ale jako jedno z mála se Praze podobná svou malebností a výjimečností. Byli jsme nadšeni. Město jako takové je menší, než Praha (počet obyvatel je přibližně 1.7mil), tzn. základní památky se dají projít za den či dva. Jediná věc na kterou si dát pozor – anglicky neumí úplně každý, nesmělé duše se musí připravit, že některé věci je nutné domlouvat rukama/nohama.
Cesta
Z Dolních Břežan jsme se vydali nejbližší možnou cestou, po „novém“ Pražském okruhu na dálnici D1 smer Brno. Cesta netrvala dlouho (slabé 2 hodinky), protože jsme vyjeli brzy, kolem 7 hodiny ráno. V Brně na exitu 196 A-B jsme sjeli směr Bratislava a pokračovali k hranicím se Slovenskem již po dálnici D2. Po krásných (a krátkých) 65km jízdy jsme byli (kvůli 7 EUR) nuceni sjet z dálnice na silnici číslo 2 směr Moravský Sv. Ján. Odtud jsme jeli stále souběžně podél placené dálnice po silnici číslo 2 směr Bratislava necelých 48km (přes Moravský Sv. Ján, Velké Leváre, Malacky a Stupavu, za kterou jsme se napojili zpět na dálnici). Projeli jsme Bratislavou směr Maďarsko dále po dálnici D2, na hranicích uz jsme byli nuceni koupit dálniční známku za nějakých 1500 HUF (na nejkratsí časový úsek) a pokračovali jsme přibližovací silnicí číslo M15 k dálnici M1 (která je zpoplatněna). Na M1 jsme se napojili na exitu 166 a pokračovali směrem na Györ a Budapešť (po dálnici jsme ujeli asi 150km). Celkem jsme z domova k hotelu ujeli 525km a trvalo nám to pohodových 6 hodin jízdy.
Ubytování
V Budapešti jsme byli ubytováni v hotelu Canada, který sídlí na adrese Soroksári út 132. Pozičně je hotel mimo centrum města – dalo by se říci, že je spíše na periferii. Hotel, který se nachází v deváté městské čísti, je co se týče dopravy – velmi dobře umístěn. K příměstké lince vlaku H6 (stanice Kén Street) je to 150m a k autobusu linek 54 a 55 necelých 200m (stanice Kén utca H).
Hotelový pokoj byl čistý (i v koupelně 🙂 ), byl v něm telefon, plochá televize, minibar a hlavně WiFi připojení. Za cenu kolem 60 EUR / noc to nebylo vůbec špatný.
Místa
Országház (maďarský parlament)
– jedna z nejstarších vládních budov v Evropě
Bazilika svatého Štěpána
– římskokatolická bazilika pojmenovaná na počest prvního uherského krále a světce Štěpána, jehož mumifikovaná ruka je uložena v relikviáři
Budínský hrad
– historický hrad a bývalý palác a sídlo uherských králů, leží na jižním cípu Hradního vrchu a shlíží tak na část řeku Dunaj a část Pešť
– součást Světového dědictví UNESCO
Széchenyi Lánchíd (visutý most)
– první most přes Dunaj v Budapešti, historická města Budín a Pešť tak spojuje v doslovném smyslu slova
– při procházce nás zarazila síla proudu řeky Dunaj a její špína a šíře, poprvé jsme zde také viděli tzv. obojživelné vozidlo, které vás může provézt nejen uličkami města, ale také vodou
– to, co nás v Budapešti nejvíce nadchlo krásnou a vyjímečnou architekturou a umístěním
– neogotická a místy neorománská stavba v Budíně
Matyášův Chrám
– hned u Rybářské bašty
– korunovační kostel pojmenovaný po Matyáši Korvínovi
– zajímavostí je, že za druhé světové války zde Němci měli kuchyň
Boty na břehu Dunaje
– na památku židovských obětí, které byly fašistickou armádou střeleny a shozeny do Dunaje ke konci druhé světové války
Vajdahunyad Castle (a přilehlý park Városliget)
– velmi doporučujeme se zde projít, hrad je opravdu ojedinělý a park krásný
– nacházejí se zde i lázně (), ve kterých můžete po dlouhém dni relaxovat
– jedna z hlavních a nejznámějších budapešťských ulic, součást Světového dědictví UNESCO
– má 4 linky, je velice nízko pod zemí a historická část (linka 1 žlutá) má opravdu krásné stanice
– linka je druhá nejstarší na světě (po londýnském metru)
– projeli jsme právě tuto, nejstarší část pouze, bohužel nemáme fotky (došla baterie), ale doporučujeme Andrássyho třídu nejprve projít až do parku Városliget a pak tuto trasy jet zpět do centra (touto žlutou linkou)
– další cestování po Budapešti velmi bohatě zajišťují tramvaje
Tipy a rady na cestu
Plaťte jízdné v hromadné dopravě!Ačkoliv je docela drahé (Single Ticket stojí 350 HUF (+/- 31 CZK) a blok s 10 jízdenkami stojí 3000HUF (+/- 267 CZK) – Single Ticket platí přes den 60min a je prakticky platný na všech linkách ve městě, včetně příměstkých vlakových linek – jízdenka je samozřejmě přestupní (vlak / bus / metro). Odkaz na dopravní podnik. ).
Rozhodně si v jakémkoliv supermarketu nakupte klobásy, koření (paprika sladká i pálivá je tak kvalitní, že při budoucím vaření jí nedostanete ani z prstů, ani z oblečení nešikovných strávníků).
Nebojte se dopravy ve městě, v Praze to bývá větší bojovka, určitě ale přibalte navigaci. Jak již bylo zmíněno, maďarština je matoucí jazyk. Volte hotel s parkováním.
Pozor! Byli jsme na konci září a bylo velké vedro a dusno.
Doporučujeme večerní procházku podél Dunaje. V Budapešti je strašně moderní chodit běhat – viděli jsme tolik běžců trénujících minimálně na půlmaratón, kolik za celý život v Praze ne. Nábřeží mají krásně zrekonstruované.
Co ještě „stojí za to“ a my jsme neviděli
Markétin ostrov
Maďarská státní opera