Už strašně dlouho jsme se chtěli jet podívat do USA. Myslím, že je to jedno z těch míst, kam chce snad každý cestovatel se alespoň jednou jet podívat, už proto, že o Americe se neustále mluví, slýchá ve zprávách, je to obrovský stát, má nezastupitelnou geopolitickou roli a sílu. Ze zeměpisu také víme, kolik neuvěřitelně jedinečných míst se v této zemi nachází, z dějepisu zase, jaká města a místa byla zásadní pro utváření podoby dnešního světa.
Barči sen byl hlavně New York, pak ale taky několik měst, které mají nezastupitelnou roli v historii Spojených států.
Tak například Boston, dějiště tzv. Boston Tea Party, prvního většího protestu proti nadvládě britského impéria, jedno z nejstarších měst.
Dále Philadelphie, první město cíleně naplánováno tak, aby jeho ulice byly kolmé. A co je důležitější – tady se podepsala Deklarace nezávislosti.
Washington D.C., politické centrum Spojených států.
A v neposlední řadě Florida – místo, kam se američané stěhují na důchod, kde jsou zábavní parky a prý krásné moře. A také super cool město Miami.
A tak jsme se rozhodli podniknout velký výlet po těchto vzdálených městech, dali jsme si na to celé 3 týdny a doufali, že poznáme a uvidíme co nejvíc.
Dnes můžeme s odstupem 2 let říci, že zkušenost to byla téměř k nezaplacení. Je spousta věcí, které vám o USA nikdo neřekne a tak vás překvapí (ačkoliv pravidelně sledujete americké filmy a seriály a tak máte pocit, že už jste tu vlastně byli!). Pro naše další cestování to byl jeden z určujících výletů, který nám dodal nejvíce zkušeností, další duševní pohody a hlavně rozhledu.
Co vám o USA nikdo neřekne a vy to musíte vědět!!
1) Kreditní karty
Největší nemilé překvapení ze všech. Začnu tím, že se zeptám: Proč Američané používají kreditní karty a ne debitní? Je to primitivně jednoduché. Pokud průměrný Američan přijde do hotelu, který počítá za noc řekněmě 50 USD (o této ceně si nechte pouze zdát, ale je to příklad) a v tomto hotelu má zarezervované noci 3, není to tak, že při check-in si hotel z karty tohoto Johna stáhl 150 dolarů. Not at all. Funguje to tak, že si hotel při check-in stáhne o trošku víc – a kolik víc záleží na typu hotelu. Pokud jsou zde služby jako restaurace či prádelna, hotel předpokládá, že tyto služby využijete a proto si stáhne z vaší karty více, řekněme že Johnovi zmizí celých 250 dolarů. Johnovi to ale nevadí. Proč? Protože John platí kreditní kartou což (jak jistě ekonomicky vzdělaní občané vědí) znamená, že částka je v tuto danou chvíli brána jako dluh Johna vůči jeho bance. Poté, co se John z hotelu odhlásí, dostane účet na jehož základě hotel buď vrátí peníze či si dálší z jeho karty stáhne. A až teprve ve chvíli, kdy John splácí svou kreditku (tedy koncem měsíce či jak to má John nastavené), jde přímo z jeho peněz už ale přesná částka pro hotel.
Pro pochopení, proč je to důležité – pokud v Americe použijete debetní kartu, znamená to, že částka kterou si hotel stáhne na začátku je veliká, může být i o 50% vyšší než bude vaše útrata. Když z hotelu odjíždíte, proběhne zúčtování, které ale není stáhnuté z karty ihned (kort když máte evropskou debetní kartu, tam to vše trvá ještě o několik dní déle). Tzn. může se vám stát to, co se stalo nám, totiž že hned 3 hotely si na naší debitní kartě k dolarovému účtu držely nesmyslné částky, přičemž my už měli neodbytný pocit, že nám nebudou stačit peníze…
Děsný systém, doporučujeme při check-in použít kreditní kartu, poté na zúčtování debetní kartu.
Další info k tomuto – v USA se používá téměř výhradně magnetický proužek, čímž si zkopírujou data k vaší kartě. A při tankování nebude vaše karta fungovat, to je jen pro lidi, kteří mají americkou kartu (s americkým poštovním směrovacím číslem). V tu chvíli musíte k pokladně dát předplacení benzínu cash, oni si vezmou peníze, teprve v tu chvíli vám povolí použít stojan, vy natankujete, dojdete zpět k pokladně kde vám vrátí peníze (předplatné – útrata).
2) Všechno je strašně velké – jídlo, láhve s pitím, vzdálenosti, auta a taky strašně drahé!
Naučte se přepočítávat míle na kilometry, libry na litry, °F na °C.
3) Daně
Všude a ke všemu jsou uvedené pouze ceny bez daní!!!! Tzn. když přijdete do obchodu a uvidíte tričko za 20 dolarů, nevytahujte rovnou dvacku, ta vám stačit nebude. V různých městech a státech se daně liší, na něco je městská daň a pak ještě dvě další (to se konkrétně týká ubytování).
4) Tipy = spropitné
10% je absolutní, ale vážně absolutní minimum. Číšnící jsou na vás milí právě kvůli tipu, jsou dokonce schopní na účet připsat srdíčko a dokonce i větu „Tip not included“ aby se vám teda jako jó nestalo, že tip nedáte.
Na tohle také pozor: v restauraci pokud platíte kartou, vezmou si ji, projedou si ji, vytisknou vám účet na kterém bude kolonka celková „částka“, „tip“ a „celkem“ (ve dvou kopiích – pro vás a pro restauraci). Na obě kopie vy připíšete tip a také konečnou částku a hlavně váš podpis, ale už nemusíte čekat na číšníka, to už si pak oni s bankou vyúčtují (protože vaši kartou již načtenou v systému mají).
Závěrem – co doporučit, co chceme ještě vidět
Kromě toho, že chceme podniknout podobný trip, ale tentokrát na západní pobřeží, se ještě rozhodně chceme podívat do New York City.
Martin, jakožto více přírodumilující z nás, obdivoval zejména Boston, ten by rozhodně doporučil každému, je to fajn město u moře.
Barča, jakožto ta více zaměřená na města a historii, obdivovala (kromě jejího zamilovaného New Yorku) Washington.
Florida je podle nás nudná, nic pořádného k vidění, ale zase na druhou stranu jsme neviděli Key West, takže nechceme úplně zobecňovat. Spíš to napíšeme takhle – není to zrovna naše vysněné místo k životu (Bača by možná raději na Arktidě než tady s aligátorama). Takže na Key West se ještě zajedeme někdy podívat a pak teprve můžeme říct jak to je tedy s tou Floridou doopravdy 🙂