Z Hirošimi do Nagasaki jsme to stihli rychleji, než americká armáda. Nagasaki bylo bombardované 9. srpna, tedy 3 dny po Hirošimě. Věřte nebo ne, existuje pár lidí, kteří byli obětí v Hirošimě a později i v Nagasaki – životní smůla, náhoda tomu chtěla, aby byli třeba na pracovní cestě u Hirošimi… a pak se vrátili domů do Nagasaki. Děsivé, že?
Je to úplně jiné město. Dlouhá nudle v dlouhé zátoce u moře, přístavní město. Američané jej vybrali až jako plán B – chtěli bombardovat Kokuru (nedaleko, ale dnes tak nevýznamná, že se špatně hledá na mapě), ale nad ní byly mraky a tak bombu nemohli shodit.
Bomba „Fat Man“, obsahující 6,4 kg plutonia-239, byla shozena do městské průmyslové části, přesně v polovině cesty mezi Mitsubishi Steel a Arms Works na jihu a Mitsubishi-Urakami Ordnance Works (závody pro výrobu torpéd) na severu. 43 sekund padala k předpokládanému místu exploze ve výšce asi 469 metrů nad městem. Bomba však dopadla téměř o tři kilometry dál, než bylo očekáváno – výbuch tak byl omezen v údolí Urakami a hlavní část města ležící v kopcích byla kryta. Počet okamžitě zabitých osob se odhaduje v rozmezí 35 000 – 40 000. 6200 z 7500 japonských zaměstnanců v muniční továrně Mitsubishi bylo zabito, včetně mobilizovaných studentů. V dalších válečných továrnách bylo zabito 17 až 22 tisíc japonských dělníků a 2 000 nuceně nasazených Korejců. Při útoku bylo zabito také 150 japonských vojáků.
V Nagasaki je, stejně jako v Hirošimě, Památník (tentokrát to není žádný „nezničený“ dům, ale socha v parku) a Muzeum.
My jsme se vydali na krásný výhled na město, kam se dalo dostat krásnou lanovkou od stejného tech designéra, který má na svědomí shinkansen a pracoval i pro Ferrari. Jmenuje se Ken Okuyama.
Po Nagasaki jsme se vydali přes moře trajektem do města Kunamoto.