Z Kumamota jsme chtěli navštívit ještě nějaké japonské přírodní krásy, jsou to naše poslední dny mimo Tokio. Nakonec vyhrála aktivní sopka – dá se totiž přijet prakticky až ke kráteru, ze kterého se čoudí. A tak jsme se vydali kousek za město do hor, krátkou příjemnou projížďkou a pak jsme si dali dvě procházky nejdřív na dohled od kráteru…

… a pak přímo u kráteru.

Sopka Aso je největší aktivní sopka v Japonsku a patří i mezi největší sopky na světě. Její vrchol leží ve výšce 1592 m a obvod kaldery je kolem 80 km. Hlavní skupinu sopečných vrcholů tvoří 5 kuželů. Kráter jednoho z vrcholů obsahuje aktivní sopku, která stále uvolňuje plyny a občas dochází k erupci. Naposledy sopka vybuchla 20. října 2021, vychrlila mohutný oblak kouře a popela do výšky 3,5 km. Žádná zranění ani škody nebyly hlášeny. A přes to, že si člověk poměrně jasně uvědomuje, že je na místě, kde to není úplně stoprocentně bezpečné, pocit bezpečí jsme měli – na vrcholku jsou značená místa podle stupně nebezpečí a pak je tam speciální hlásič, který spustí při nějaké podzemní aktivitě. U něj jsou různě barevné majáčky a podle toho, jaké nebezpečí hrozí, svítí jiná barva – když je naprostý klid, svítí majáček modrý. Při ostatních barvách se návštěvníci musí různě rychle vzdálit. Celou dobu naší návštěvy svítil majáček modře… Tenhle bezpečnostní systém je na sopce od roku 2007. Současná kaldera Aso byla vytvořena jako důsledek 4 obrovských erupcí v období před 300 000 až 90 000 lety, přičemž celkem se jedná o oblast 18 km od západu na východ a 25 km od severu k jihu širokou (toto celé území je kaldera sopky = laicky řečeno to, co se propadne dolů, když sopka vyvrhne lávu). Dne 20. října 2021 sopka vybuchla, vychrlila mohutný oblak kouře a popela do výšky 3,5 km. Žádná zranění ani škody nebyly hlášeny.
Co nám ještě chybělo z kulinářských zážitků bylo hlavní jídlo obsahující nudle – ať už ty typu udon, nebo soba či ramen. Na zpáteční cestě jsme tedy vybrali restauraci, která byla nejen u cesty (takový místní motorest asi), ale hlavně měla skvělé recenze na udon nudle. To znamená, na vývar (ať už kuřecí nebo hovězí) s domácími širokými nudlemi. Ochutnali jsme dvě verze vývaru a dva druhy nudlí, jedny udon a druhé soba. Chutnalo nám oboje moc.

Zítra nás čeká přesun z Kumamota do Fukuoky, ze které pojedeme ve středu do Tokia.
