New York City 2.0
V New York City, tedy spíše v jeho jádru, na Manhattanu, si chceme po prvním letu trošku odpočinout, projít stará známá místa (líbil se nám minule Central Park a Times Square), dojít si na pořádné sushi (které jsme ještě nikde lepší neměli) a zajít na pár památek, které jsme minule nestihli, neviděli nebo nevěděli o nich.
Cesta
Cesta do USA je jak známo, velmi dlouhá. Tentokrát jsme letěli z Londýna, takže to bylo do Londýna cca 1 hod 45 minut (na letiště Heathrow). Tam nás čekal dlouhý přestup z Terminálu 3 na Terminál 5 (nově postavený, pochopili jsme, že se odsud lítají mezikontinentální lety). Přestup je jak jsem psala dlouhý, ale velice jednoduchý, všude vás navádí cedule. Poté nás čekal samotný let, s aerolinkami Brittish Airways, letěli jsme Boeing 747 Jumbo Jet. Toto letadlo je relativně pohodlné, britské aerolinky jej mají zařízené pohodlnými sedaly se skvělými (co jsem zažila tak nejlepšími) podpěrkami hlavy a krku. Nicméně pořád je to Economy Class na 7 hodin, sedíte většinou vedle cizince, což nikdy není příjemné. Dvojsedačky v těchto velkých letadlech buď nejsou, nebo jsou ihned obsazené (protože když jste dva, je to to nejlepší, mít svou část řady pouze pro sebe, z jedné strany okénku, z druhé ulička), takže jsme seděli na prostřední čtyřce. Kupodivu nám při letu nebyla zima (osobně si myslím, že kdo trpí na zimu z klimatizace v letadlech, musí si sedat co nejvíce dozadu – klima je většinou u předních řad), ale možná to bylo i tím, že jsem zaslechla jak si někteří pasažeři stěžují na zimu hned na začátku, takže možná letušky air condition upravily. Služby v letadle byly příšerné – do jídla vše v pohodě, dostatečný přísun pití apod. Ovšem po jídle se letušky někam ztratily (šly i s dekami a polštáři do prostor v podpalubí – trošku si zdřímnout?), načež nastala anarchie. Nebylo pití, po dvou hodinách se jedna z letušek opět objevila, ale obsluhovat všechny stěžující si američany nestíhala, takže nastala situace, kdy se pro pití chodilo přímo do prostor pro přípravu drinků – přímo ke zdroji. S odpadky jsme museli počkat skutečně až do konce letu.
Ubytování
Ubytovaní jsme opět v jednom z hotelů Clubu Quarters, tentokrát u Grand Central Station – což je krásná budova, jedno z hlavních nádraží v NYC, dokonce největší. Ale spíše historické, co my víme dnes se vlaky jezdí hlavně z Penn Station (u Madison Square Garden). Konkrétně je ubytování na Lexington Avenue, na 45th Street.
Místa
1. den jsme následující místa prošli kompletně pěšky viz. mapa
Park Avenue
– místo, kde by chtěl v NYC každý žít, místo nejluxusnějších budov a bytů
– jedna z mála Avenue, kde auta jezdí v obou směrech
– mezi pruhy vysázené stromy, keře, celkově je krásně upravená – je přerušená Grand Central Station (auta dokonce do budovy vjedou)
5th Avenue
– samozřejmě nákupy
Metropolitan Museum
– krásná budova, známá ze spousty filmů, mezi 5th Avenue, zasahující do Central Parku (na úrovni 80th Street)
– je větší než jsme mysleli a nyní tam probíhá rekonstrukce
Roosevelt Island Tram
– tuto lanovku našel Martin, je z ní takový zvláštní výhled na Queensboro Bridge a na panoráma mrakodrapů jakoby stranou… Na Roosevelt Island je krásný park.
– z parku na Rossevelt Island je úžasný výhled na panoráma mrakodrapů + Queensboro Bridge, sem tam okolo jede loď, doporučujeme sem zajet, cabin jezdí každých 6 minut
– musíte mít nabitou kartičku na Metro (nebo zaplatit jednotlivou jízdu)
Madison Avenue
– toto místo sem píšeme spíše z toho důvodu, že jsme tam natrefili na ojedinělou akci, zřejmě něco jako festival zaměřený proti drogám. Avenue byla po několik ulic uzavřená, krásně se dá projít, všude byly stánky s levným exotickým jídlem, limonádou, levným oblečením i elektronikou
2. den jsme na následující místa byli nuceni použít metro (což já nemám ráda, všude klimatizace, takže na nástupišti nedýchatelno, uvnitř ve vlaku zase fouká zima), metro stojí cca 2,50 na jízdu (musíte zakoupit tzv. MetroCard, kterou si nabijete jakoukoliv částkou – jsou na to automaty, lze platit kartou)
Ferry na Staten Island (výhled na Sochu Svobody)
– ferry je zadarmo a vyjíždí ze stanice Ferry Staten Island nebo také v mapě Ferry Terminal (obrovská budova, nepřehlédnete)
– doporučujeme sem metrem stanice Bowling Green, vylezete v krásném Battery Parku, kde je moc pěkný výhled na hodně vzdálenou Sochu Svobody, na přístav apod.
– Sochu Svobody sice vidíte zdarma, nicméně pokud chcete až kýčovitou fotku této sochy, doporučuji foťák s velkým přiblížením, jinak bohužel zase tak blízko tato ferry nejede
– co ale je moc pěkné je pohled na Dowtown, panoráma mrakodrapů včetně nového, náhrady za dvojčata (jmenuje se One World Trade Center)
Brooklyn Bridge Park + Brooklyn Bridge
– když jsme se ze Staten Islandu vrátili, šli jsme ještě kousek po břehu směrem k Brooklyn Bridge (mimochodem je to moc pěkná procházka, mají to tam hezky upravené, vidíte i Wall Street Heliport odkud lítají všudypřítomné vyhlídkové helikoptéry) a na Pier 11 jsme nasedli na ferry pro změnu směrem do Brooklynu
– stanice v Brooklynu se jmenuje Dumbo, je přímo vedle Brooklyn Bridge, jezdí sem společnost East River Service a Single Way stojí 4 dolary pro jednoho – když jedete metrem tak je to „pouze“ o 1,5 dolaru levnější a nemáte tak krásný výhled
– co je velká výhoda je to, že poté co se projedete podél Brooklyn Bridge, vystoupíte přímo v Brooklyn Bridge Park, což je nejhezčí park s nejhezčím kýčovitým výhledem jaký jsem kdy viděla
– Brooklyn Bridge Park je momentálně hodně modernizován, zasahuje až do krásné oblasti Brooklyn Heights a jsou tam super věci – malinká plážička, sportovní vyžití postavené přímo na vodě s výhledem na panoráma Manhattanu, to vše v prostorách přístavu starého 200 let, který sloužil jako centrum námořního obchodu a začátkem 19. století kompletně vyhořel – staré sloupy jsou ve vodě ještě nyní zachovány
– v parku je také výstava, nevím jestli pouze dočasná, částí Sochy Svobody, kdy jsou různě rozesety po parku – vidíte tak rameno, kus sukně apod. a máte tak lepší představu jak velká tato socha vůbec je (části souchy nejsou původní)
– je moc pěkné projít i Brooklyn Heights, strašně se nám tato část města líbila, došli jsme až ke stanici metra Court Street, je to tam moc pěkné a upravené, domy v takovém anglickém stylu, všude zeleň, oproti Manhattanu opravdu změna.
Tipy a rady na cestu
– nebydlete mimo Manhattan – úplně přijdete o to, co dělá New York New Yorkem – z letiště jsme jeli přímo do centra Manhattanu autobusem
– pokud máte rádi o trošku větší pohodlí (tedy nulové přestupy v metru) a jste ochotni o malinko připlatit za to, že z letitště jste ubytovaní za cca 1 hodinu, vřele doporučejeme NYC Airporter (nejlevnější z dostupných autobusů). Dostanete super službu, milého řidiče a co je nejdůležitěšjí – budete přijíždět k Manhattanu a naskytne se vám pohled na panoráma mrakodrapů. Cena 14 dolarů na jednu cestu, bus jezdí z několika zásadních míst v centru (např. i z Grand Central Station) každých 30 minut, takže se takto i v pohodě dostanete na letiště. Metro skutečně nedoporučujeme, zaplatíte něco málo pod 10 dolarů a musíte 3 přestupy, nepohodlí a hlavně přijdete o ten super pohled!
– vyznat se na Manhattanu – není nic jednoduššího, díky číslování Avenue (shora dolů, pouze několik má své jméno) a ulic. Díky tomu si můžete najít restauraci blízko ubytování, na jídlo v jakémkoliv cenovém rozpětí na netu a velice snadno ji najdete. My milujeme sushi, které je v NYC vždy čerstvé a super poctivé, takže si vždycky najdeme nějakou „sushárnu“, máme rádi takové ty stylové, nic moc luxusního, ale skvělé reference, možnost sezení na baru kde sledujete, jak vám jídlo připravují…
– metro – neustále to opakujeme – je strašně nepřehledné. V jednom koridoru jezdí několik čísel metra (ještě že všechny tyto čísla mají aspoň stejnou barvu), některé jsou tzv. Express (tzn. zastavují pouze na „velkých“ zastávkách) a je to hloupě značené, člověk musí hledat a pátrat aby se v tom vyznal. A když už se v tom vyzná, zjistí, že express metro najednou zastavilo v zastávce, kde nemá co dělat – asi si tam potřeboval pan řidič něco vyřídit. Po Manhattanu tedy nejlépe pěšky a metrem pouze když nic jiného nezbyde. Taxi jsou (prý) taky levné, ale upřímně nemáme zkušenost.
– na NYC se vším všudy úplně a v klidu tedy stačí týden (1 den příjezd, 7. den odjezd), nebudou to ani žádné dostihy, ani nějaké válení na hotelu
Co ještě „stojí za to“ a my jsme neviděli
Empire State Building
– nádherně jsme ji viděli a máme ji vyfocenou z Top of the Rock (Rockefeller Center) již před 2 lety – slyšela jsem, že uvnitř je nějaká možnost 3D „prohlídky“ Manhattanu, jakoby proletíte ulicemi – prý je krásné vnitřní zařízení budovy – nějak jsme se ještě neodhodlali sem zajít 🙂 už proto, že jsme pohled na tuto krásnou budovu již viděli.
Central Park s lodičkama a krásným amfiteátrem
Columbia University
Washingtonův památník
Ferry po řece– krásný výhled na všechny mosty, okolo Manhattan – doporučení
Dům Carrie Bradshaw
Letadlová loď
Flatiron Building
82 komentářů u „New York 2.0“
Komentáře uzavřeny.