Park Sequioa
Nejmohutnější strom světa, obrovské žijící organismy všude kolem, tohle místo nemůžeme vynechat! Staré, obrovské a vyjímečné sekvoje, to vše nabízí park kousek od svého velkého bráchy Yosemite, park Sequoia. Samozřejmě čekáte, že přijedete do obrovského a hlavně starého lesa. Rozhodně ale nečekáte, že vedle pro vás zcela normálních borovic se budou vyjímat stromy, které budou obrovské na šířku i výšku. Mají zvláštně zbarvený kmen a tvrdí se o nich, že jsou to největší žijící organismy na světě. Kromě toho jsou zajímavé také tím, že aby tyto stromy „přežily“, je nutné je částečně zapalovat. Oheň sekvojím pomáhá, po něm vždy spadnou šišky, kterým ohořelé podloží zase pomáhá v usazení se. Takže všechny tyto staré stromy mají tzv. ohňové jizvy z toho, jak místní ochránci zakládají kontrolované ohně. Další zajímavostí jsou námi nazvané „baby sekvoje“ nebo „teenage sekvoje“. Vypadají jako zcela obyčejné stromy, nemají tu měděnou barvu, ale za nějakých 1000 a více let se z nich stane další monument. Sequoia park je kromě těchto stromů zajímavý také výhledy a údolími. V některých místech se nacházíte ve výšce až 7300 feets, vyhlídka odsud je úchvatná. Oproti Yosemite zde nejsou strmé skalní stěny, vše je zalesněné, ale o to hezčí. Američanům se musí přiznat plus za to, jak se k těmto parkům chovají. Nikde odpadky. Zas na druhou stranu nebyli by to Američané aby všude neměli obrovská parkoviště a na nich obrovská auta, pickups, SUV apod., většinou nastartované tak, aby i když v autě zrovna nejsou, klimatizace jela naplno. Ale jinak mají k parku obrovský respekt a nesmírně to tam obdivují.
Cesta
Z Fresna do parku je to cca 59 mil po silnici 180. Cesta směrem z Fresna do parku vede i přes přidružený park Kings Canyon. Z Fresna to je docela pohodová cesta. Potom po silnici 198 a 65 do města Bakersfield, kde budeme jednu noc spát. Cesta směrem do Bakersfieldu, tedy jihozápadně, je naopak dost hrozná. Nejen, že jsou tam momentálně zúžení kvůli začínajícím opravám silnice, ale je to navíc neuvěřitelně dlouhé klesání tzv. serpentiny, no nic pro slabé povahy. Celkem 200 mil.
Ubytování
Days Inn Bakersfield
Místa
General Grant (nejširší zdejší) – nachází se v oblasti Kings Canyon National Park (hned vedle Sequoia), kde je méně obrovských sekvojí, než v Sequoia, je to také nížeji položený park. General Grant je ovšem neskutečně široký, jeho obvod měří 35 metrů. Nemůžete přímo k němu přijet autem, kousek od něj je stezka (vlastně se ho ani nemůžete dotknout), tak jako ho obejdete. Na stezce se také nachází padlý vykutaný sekvojový strom, kterým se může projít z jedné strany na druhou. Vidíte tak sekvoj zevniř, můžete se ho dotknout a pořádně obdivovat jeho šíři a objem.
General Sherman (největší strom světa co do objemu) – je to co do objemu největší strom světa a to z toho důvodu, že ve výšce 84 metrů (což z něj dělá nejvyšší strom parku) přestal růst do výšky (jeho horní větve jsou již mrtvé), a tak se začal rozšiřovat. Je to skutečně obrovitánské a moc pěkné, má takové zvláštně tvarované větve. Jde se k němu po cca 1km stezce (mimochodem – všechny jsou asfaltované, všude lavičky).
Tady jsme zažili zcela neuvěřitelnou věc!!! Tato cesta vede docela dost do kopce, takže se tak jako vine nahoru. V posledním esíčku této cesty jsme nahoře zjistili, že je pod námi (a teď nebude nikdo věřit) medvěd, který si do tohoto v podstatě slepého ramene lesa, mezi asi 100 turistů, zcela v klidu přišel vyhrabat něco k jídlo, to sežral a pak odešel. Máme nafocené (z uctivé vzdálenosti, nejsme blázni) i natočené. Docela nás překvapilo, že nejen že se medvěd nebál (byl v místě, které muselo být doslova přesyceno pachem lidí – turisté pod ním i nad ním), ale také to nechalo v klidu i kohokoliv z parku, žádná ochrana, nic. Přitom tam byl moment, kdy si to méďa úplně v klidu namířil směrem nahoru k cestě a 30 lidem tam stojícím, mluvícím, točícím a fotícím (s bleskem). Po zemětřesení si začínám myslet, že není nic co by nás tu letos nepotkalo.
Zdejší sekvoje jsou až 3000 let staré a je to na nich vidět. Park má svou historii – např. zde můžete vidět pozůstatky po kácení, které zde probíhalo když se zdejší osadníci snažili „dokázat“ východu, že zde opravdu takové obrovské stromy rostou. A tak bylo několik obrovských sekvojí pokáceno a posláno např. do Philadelphie, New Yorku, dokonce do Londýna. Koncem 19. století se sekvoje kácely kvůli těžbě zlata, zlatokopové tak zničili obrovskou část porostu (kromě toho, že také vyvraždili místní domorodce – indiány). Další zajímavostí je Tunnel Log, což je kmen padlého stromu, který je vykután tak, aby zde projelo jedno auto (viz. foto). A pak také 4 sekvoje, relativně úzké a mladé, skrz něž vede cesta – dva proudy se dělí tak, aby jeden projel mezi kmeny jedné z dvojic a druhý mezi kmeny druhé z dvojic, přičemž jsou to vlastně čtyřčata protože kmeny mají strašně blízko sebe. Průjezd tímto místem jsme natočili.
Tipy a rady na cestu
– právě zde kupujeme pass na projetí více parků najednou „America The Beautiful“ Annual Pass, cena 80 dolarů, platí rok, všechny parky (které jinak stojí každý 20 dolarů).
– všechno je strašně daleko, zjistěte si momentální situaci, můžou něco opravovat tak, jak se stalo nám! Všude hodně serpentiny, takže omezení někdy až na 10 mil za hodinu. Tady ta cesta byla opravdu nekonečná.
Co ještě „stojí za to“ a my jsme neviděli
Doporučena nám byla i vyhlídka Mono Rock, ale tu jsme díky pracím na silnici okolo General Shermana nestihli, je to tam zúžené, takže se nám cesta, která byla i tak dost dlouhá, ještě o dalších 45 minut protáhla.
712 komentářů u „Sequioa“
Komentáře uzavřeny.