Tak konečně dlouho očekáváný výlet do Windsoru.
U školy jsme měly být v 8.30, v 9 měl vyrážet autobus. Jelo, tedy aspoň dle mého názoru, docela málo dětí. Do města Windsor to byla asi hodina jízdy z Londýna, žádné kolony, takže pohoda.
Windsor Castle je obrovský, takže je vidět už od té dálnice. Jeho poloha je taková, že stojí na kopci a okolo je dlouhé údolí (strategicky dobré v případě napadnutí od nepřátel), čímž je efekt monumentálního a krásného hradu ještě umocněn.
Od autobusového nádraží jsme prošli přes velice luxusní vlakové nádraží (malé, ale okolo spousta obchodů), vyšli jsme již přímo u hradu. Pak šli do návštěvnického centra, naštěstí nebylo třeba čekat nějaké dlouhé fronty, tam nás prohlídli rentgenem.
Dle vlajky byla královna zde. Kdyby vlála normální britská vlajka, tedy tzv. Union Jack, znamená to, že monarcha zďe není. Vlála však vlajka podobná nějakému erbu, což bylo pro nás dobré znamení.
A pak už dovnitř. Viděli jsme dokonce výměnu stráží i s hudebním doprovodem, šli okolo nás do St. George’s Gate, za kterou pak ještě něco vyváděli (myslím si, že to dělají pravidelně přímo pod okny královny, ale do této části hradu návštěvníky nepouští – královna prý vlastní 2/3 celého objektu). Přes hradby se projde do části, kde je zaprvé největší domeček pro panenky na světě (vytvořen pro královnu Mary, babičku královny Elizabeth II.). Odtud se přímo projde do krásných State Apartments, což jsou státní prostory, kde je zaprvé výstava dobového nábytku, vybavených prostor (králova ložnice, oblíkárna apod., dokonce i trůnní sál). Je to tam jakoby to někdo ve 14. století zakonzervoval a takhle nechal, vážně krása. Bohužel se vevnitř vůbec nesmí fotit.
Z těchto prostor jsme pak šli do místní, velmi krásné katedrály. Kromě toho, že to je typická katedrála anglikánské církve, to znamená typickou architekturu, výzdobu apod. Kromě toho jsou tam ostatky různých králů či královských příbuzných nebo „pouhých“ šlechticů. Mimo jiné jsou tu ostatky krále Jindřicha VIII. (ten, který měl 6 manželek a kvůli tomu, že se chtěl rozvést založil anglikánskou církev jako svou vlastní církev) a jeho třetí manželky Jane Seymour.
V hradních prostorách jsou přenádherně udržované zahrady. Upřímně si myslím, že to je jedno z nejkrásnějších míst, jaké jsem viděla.
Ve městě Windsor je také slavná chlapecká univerzita Eton. Opět krásné univerzitní městečko, ačkoliv oproti Oxfordu nebo Cambridge velmi malé. Studovali zde princové William i Harry. Založena byla v 15. století králem Jindřichem VI.
NĚCO K HISTORII MÍSTA
Tisíc let stará pevnost Windsor Castle přestavěná na královský palác. Silueta hradu, byla ale vytvořena až roku 1820 Jeffry Wyatvillem.
Hrad Windsor (anglicky Windsor Castle) v anglickém Windsoru v hrabství Berkshire je druhý největší obývaný hrad na světě (hned po Pražském hradě) a také nejdéle soustavně obývaný hrad již od dob Viléma I. Dobyvatele. Plocha, kterou hrad zabírá, činí přibližně 45 000 čtverečních metrů. Tento výpočet vyplývá z plochy, která byla odkryta v roce 1992 při požáru, a byla odhadnuta na jednu pětinu celkové plochy hradu.
Tisíc let stará pevnost Windsor Castle přestavěná na královský palác. Silueta hradu, byla ale vytvořena až roku 1820 Jeffry Wyatvillem. Společně s Buckinghamským palácem v Londýně a Holyrood Palace v Edinburghu je jednou z oficiálních rezidencí britské monarchie.
Většina králů a královen Anglie měla přímý vliv na stavbu a vývoj hradu, který byl jejich kasárnami, pevností, domovem, oficiálním palácem, a občas dokonce i jejich vězením. Historie hradu a britských monarchů je nerozlučně spjata. V období míru byly rozšiřovány jeho obytné prostory a v období válek bylo vylepšováno jeho opevnění.